Shkence dhe Teknologji

 • Dy asteroid kalojnë pranë tokës sot dhe më 9 Shkurt, ja çfarë thonë shkencëtarët

  - Feb 7, 2018
  Dy asteroid priten të kalojnë sot pranë tokës. Parada e tyre do të përsëritet edhe më 9 Shkurt. Sipas shkencëtarëve, asnjëri prej tyre nuk përbën rrezik për planetin tonë. Dy asteroidë do kalojnë pranë tokës. Stafeta...
 • Trekëndëshi i Bermudës, sa vërtetë është i rrezikshëm?

  - Feb 5, 2018
  Legjenda thotë se rajoni nëntropikal i Trekëndëshit të Bermudës në Atlantikun e Veriut është vend i qindra fatkeqësive tragjike dhe të pashpjeguara. Historitë që rrethojnë zhdukjen fatkeqe të avionëve dhe anijeve në zonën mes Majemit, Bermudës...
 • “Viber” njeh kodin +383 të Kosovës

  - Feb 5, 2018
  Kodi zyrtar telefonik i Kosovës (+383), tashmë ka filluar të hyjë në funksion në disa nga aplikacionet moblie. Së fundmi një njohje të kodit shtetëror të Kosovës e ka bërë edhe aplikacioni Viber. Nga sot e...
 • Klonimi kinez i iPhone X

  - Feb 5, 2018
  Një prodhues kinez ka paraqitur një klon të iPhone X të Apple. Megjithatë, kjo është gjithashtu në aspektin e pajisjeve që janë dukshëm më të pajisura. Prodhuesi kinez Oukitel ka njoftuar një klon të iPhone-it X...
 • Pritet telefoni i parë 5G në botë

  - Feb 2, 2018
  Galaxy S10 ose Note10 do të jenë pajisjet e para të cilat kompania Samsung do t’i sjellë në treg me 5G gjatë vitit 2019. Kjo është bërë e ditur nga ueb faqja Trusted Review, sipas së...
 • Ky është opsioni më i ri i Instagram

  - Feb 2, 2018
  Nuk është ende ajo që dëshirojnë të gjithë. Pavarësisht lutjeve të shumta të përdoruesve kudo në botë, postimet nuk janë ende në rend kronologjik. Megjithatë Instagrami ka gjithmonë risi. Nëse keni një llogari biznesi që reklamoni...
 • Kina publikon pamjet e rralla, po ndërton stacionin e vet hapsinor

  - Feb 1, 2018
  Kina ka publikuar pamjet jashtëzakonisht të rralla duke treguar inxhinierët e saj që ndërtojnë pjesët kryesore të stacionit hapësinor të vendit “Tiangong” ose “Pallati Qiellor”. Videoja, e lëshuar nga transmetuesi shtetëror kinez, tregon punëtorët që grumbullojnë...
 • Bleu një iPhone, u shokua nga ajo që gjeti brenda tij

  - Jan 29, 2018
  Në video shihet një grua tek fotografitë në një dukje mjaft të çuditshme që i ngjan shumë një fantazme. Blerësi i telefonit e kishte blerë atë të ri dhe ka mbetur i shokuar kur e pa...
 • Udhëtimi 360 gradë në Rrugën e Qumështit, NASA ju ofron (VIDEO)

  - Jan 12, 2018
  Astronautët mund të bëjnë një fluturim virtual të hapësirës në thellësitë më të thella të galaktikës sonë, falë një grafiku të ri interaktiv mahnitës të prodhuar nga NASA. Vizualizimi 360 ° i imazhit përshkruan zemrën e...
 • Shokuese, ne nuk jemi krijuar nga Zoti por nga……

  - Jan 10, 2018
  Një pjesë e konsiderueshme e njerëzimit dhe gjithçka që e rrethon atë, nuk është material “autokton” i galaksisë sonë, por i mbërritur miliarda e miliarda vite më parë nga hapësira. Në këtë përfundim ka mbërritur studimi...