Gatime

 • “Smoothie” me banane dhe mollë

  - Feb 20, 2018
  Perberesit: 1 banane e ngrirë e prerë në copa ½ filxhan lëng portokalli 1 mollë e qëruar dhe e prerë në copa 1/4 filxhan qumësht Përgatitja: Në mikser përziejmë bananen, lëngun e portokallit, mollën dhe qumështin....
 • Tarta të kripura me salcë kërpudhash dhe proshutë pule

  - Jan 29, 2018
  Përbërësit: ▪ 250 gram kërpudha të freskëta ▪ 1 lugë gjelle vaj ulliri ▪ 1 lugë gjelle gjalpë ▪ trumzë – një spërkatje ▪ 2 thelpinj hudhër ▪ 1 lugë kafeje kripë ▪ piper për shije...
 • Mish i shijshëm pule në salcë vere të bardhë!

  - Jan 29, 2018
  Përbërësit: ▪ mish pule, ▪ mjaltë, ▪ miell gruri, ▪ yndyrë, ▪ verë e bardhë, ▪ hudhër, ▪ zhumbricë. Receta për mish pule në salcë: Gjoksit të pulës i hidhet pak kripë dhe fërkohet mirë me...
 • Tri erëzat që duhet t’i keni në kuzhinë

  - Jan 29, 2018
  Të gjithë e dinë se një dietë e pasur me pemë dhe perime sjell efekte të mira në shëndet, e gjithashtu edhe konsumimi i sasive të mjaftueshme të lëngjeve dhe ushtrimet e rregullta. Sidoqoftë, njerëzit shpeshherë...
 • Detoksi i famshen i kuq ‘smothie’

  - Jan 23, 2018
  Përbërësit: – ½ filxhani rrepan të kuq të grirë, – 1 lugë e vogël kakao pluhur, – 1/3 e filxhanit mjedra të freskëta apo të ngrira, – 1 gotë ujë me limon (për efekt shtesë të...
 • Mafinë çokollate me bajame dhe portokall

  - Jan 23, 2018
  Përbërësit: – 200 g çokollatë kreshmore, – 100 g bajamet, – 50 g sheqer, – 100 g miell, – 100 g grizë, – pluhur për pjekurina, – 200 ml qumësht bajame, – 150 ml lëng portokalli,...
 • Puding me fara chia, kakao dhe banane

  - Jan 23, 2018
  Një ëmbëlsirë me vlera ushqimore dhe pa shumë kalori. E shijshme dhe e lehtë në përgatitje. Përbërësit (për dy persona): ▪ ½ banane (e pjekur mirë), ▪ 130 g kos, ▪ 120 ml qumësht tërshëre apo...
 • Sallatë me vezë

  - Jan 11, 2018
  Një sallatë e mirë nis me vezë të mira, sidomos ato të freskëtat.  Fillimisht i zieni 8 ose 9 minuta dhe hidhini në ujë të ftohtë, mundësisht me akull. Pjesa tjetër është copëtimi dhe aromatizimi. Ndarja Në...
 • Gurabija me Nutella

  - Jan 10, 2018
  Përbërësit: 250 gr gjalpë, 1 gotë nisheste, 1 gotë sheqer pluhur, 4 gota miell, nutella. Përgatitja: Gjalpin dhe sheqerin e përziejmë me dorë në një enë, pastaj ia shtojmë nishesten. Miellin ia bashkangjesim dalë nga dalë...
 • Sallatë me Kastraveca, Pjeper dhe Djath te Bardhë

  - Jan 10, 2018
  Përbërësit: 1 lug caji lekur e renduar limoni, 2 lug caji leng limoni, 1/2 lug caji piper i i zi, 1/8 lug caji krip, 2 lug.s. vaj ulliri, 1/2 kg pjeper i prer ne kubike, 340...